Decision Workspace
burn
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| burn | |
|---|---|
| Health Score | 72 |
| Total Downloads | 886.0K |
| 30d Downloads | 111.4K |
| Dependents | 1.7K |
| Releases | 43 |
| Last Updated | 18d ago |
| Age | 3y 10m |
Health Breakdown
burn
Maintenance
19
Quality
16
Community
15
Popularity
7
Documentation
15
Technical Details
| burn | |
|---|---|
| Version | 0.21.0 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | MIT OR Apache-2.0 |
| Dependencies | 23 |
| Crate Size | 71KB |
| Features | 49 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | 1.92 |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •burn leads with a health score of 72/100, but none of the options score above 80.
- •burn is depended on by 1.7K crates — strongest ecosystem trust.