Decision Workspace
canic
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| canic | |
|---|---|
| Health Score | 68 |
| Total Downloads | 17.8K |
| 30d Downloads | 4.4K |
| Dependents | 1.0K |
| Releases | 480 |
| Last Updated | today |
| Age | 7m |
Health Breakdown
canic
Maintenance
20
Quality
15
Community
13
Popularity
5
Documentation
15
Technical Details
| canic | |
|---|---|
| Version | 0.44.10 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | MIT |
| Dependencies | 10 |
| Crate Size | 44KB |
| Features | 5 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | 1.88.0 |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •canic leads with a health score of 68/100, but none of the options score above 80.
- •canic is depended on by 1.0K crates — strongest ecosystem trust.