Decision Workspace
canic-core
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| canic-core | |
|---|---|
| Health Score | 68 |
| Total Downloads | 12.3K |
| 30d Downloads | 6.0K |
| Dependents | 1.5K |
| Releases | 415 |
| Last Updated | today |
| Age | 5m |
Health Breakdown
canic-core
Maintenance
22
Quality
12
Community
14
Popularity
5
Documentation
15
Technical Details
| canic-core | |
|---|---|
| Version | 0.44.10 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | MIT |
| Dependencies | 20 |
| Crate Size | 335KB |
| Features | 3 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | 1.88.0 |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •canic-core leads with a health score of 68/100, but none of the options score above 80.
- •canic-core is depended on by 1.5K crates — strongest ecosystem trust.