Decision Workspace
facet-core
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| facet-core | |
|---|---|
| Health Score | 66 |
| Total Downloads | 353.2K |
| 30d Downloads | 83.8K |
| Dependents | 1.6K |
| Releases | 93 |
| Last Updated | 6d ago |
| Age | 1y 1m |
Health Breakdown
facet-core
Maintenance
19
Quality
13
Community
15
Popularity
7
Documentation
12
Technical Details
| facet-core | |
|---|---|
| Version | 0.46.4 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | MIT OR Apache-2.0 |
| Dependencies | 28 |
| Crate Size | 174KB |
| Features | 32 |
| Yanked % | 2.1% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | 1.90 |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •facet-core leads with a health score of 66/100, but none of the options score above 80.
- •facet-core is depended on by 1.6K crates — strongest ecosystem trust.