Decision Workspace
git-url-parse
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| git-url-parse | |
|---|---|
| Health Score | 57 |
| Total Downloads | 548.3K |
| 30d Downloads | 50.6K |
| Dependents | 1.1K |
| Releases | 18 |
| Last Updated | 249d ago |
| Age | 6y 4m |
Health Breakdown
git-url-parse
Maintenance
7
Quality
15
Community
13
Popularity
7
Documentation
15
Technical Details
| git-url-parse | |
|---|---|
| Version | 0.6.0 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | MIT |
| Dependencies | 8 |
| Crate Size | 27KB |
| Features | 4 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | 1.85 |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •git-url-parse leads with a health score of 57/100, but none of the options score above 80.
- •git-url-parse is depended on by 1.1K crates — strongest ecosystem trust.