Decision Workspace
lemmy_db_schema
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| lemmy_db_schema | |
|---|---|
| Health Score | 59 |
| Total Downloads | 226.5K |
| 30d Downloads | 1.9K |
| Dependents | 1.0K |
| Releases | 175 |
| Last Updated | 7d ago |
| Age | 4y 10m |
Health Breakdown
lemmy_db_schema
Maintenance
19
Quality
10
Community
9
Popularity
6
Documentation
15
Technical Details
| lemmy_db_schema | |
|---|---|
| Version | 0.19.18 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | AGPL-3.0 |
| Dependencies | 33 |
| Crate Size | 157KB |
| Features | 1 |
| Yanked % | 0.6% |
| Edition | 2021 |
| MSRV | 1.81 |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •lemmy_db_schema leads with a health score of 59/100, but none of the options score above 80.
- •lemmy_db_schema is depended on by 1.0K crates — strongest ecosystem trust.