Decision Workspace
oak-mcp
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| oak-mcp | |
|---|---|
| Health Score | 58 |
| Total Downloads | 3.5K |
| 30d Downloads | 0 |
| Dependents | 1.2K |
| Releases | 11 |
| Last Updated | 57d ago |
| Age | 4m |
Health Breakdown
oak-mcp
Maintenance
17
Quality
14
Community
13
Popularity
4
Documentation
10
Technical Details
| oak-mcp | |
|---|---|
| Version | 0.0.11 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | MPL-2.0 |
| Dependencies | 13 |
| Crate Size | 15KB |
| Features | 3 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | — |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •oak-mcp leads with a health score of 58/100, but none of the options score above 80.
- •oak-mcp is depended on by 1.2K crates — strongest ecosystem trust.