Decision Workspace
snarkvm-fields
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| snarkvm-fields | |
|---|---|
| Health Score | 68 |
| Total Downloads | 881.2K |
| 30d Downloads | 12.2K |
| Dependents | 1.2K |
| Releases | 118 |
| Last Updated | 11d ago |
| Age | 5y 2m |
Health Breakdown
snarkvm-fields
Maintenance
18
Quality
19
Community
14
Popularity
7
Documentation
10
Technical Details
| snarkvm-fields | |
|---|---|
| Version | 4.6.4 |
| Stable (≥1.0) | ✓ Yes |
| License | Apache-2.0 |
| Dependencies | 11 |
| Crate Size | 40KB |
| Features | 3 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | — |
| Owners | 1 |
Quick Verdict
- •snarkvm-fields leads with a health score of 68/100, but none of the options score above 80.
- •snarkvm-fields is depended on by 1.2K crates — strongest ecosystem trust.