Decision Workspace
vortex-array
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| vortex-array | |
|---|---|
| Health Score | 65 |
| Total Downloads | 116.9K |
| 30d Downloads | 16.6K |
| Dependents | 2.0K |
| Releases | 84 |
| Last Updated | 5d ago |
| Age | 2y 2m |
Health Breakdown
vortex-array
Maintenance
19
Quality
9
Community
19
Popularity
6
Documentation
12
Technical Details
| vortex-array | |
|---|---|
| Version | 0.72.0 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | Apache-2.0 |
| Dependencies | 61 |
| Crate Size | 819KB |
| Features | 6 |
| Yanked % | 7.1% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | 1.91.0 |
| Owners | 4 (team) |
Quick Verdict
- •vortex-array leads with a health score of 65/100, but none of the options score above 80.
- •vortex-array is depended on by 2.0K crates — strongest ecosystem trust.