Decision Workspace
zng-unique-id
Side-by-side comparison of Rust crates
Core Metrics
| zng-unique-id | |
|---|---|
| Health Score | 71 |
| Total Downloads | 54.4K |
| 30d Downloads | 1.5K |
| Dependents | 1.1K |
| Releases | 35 |
| Last Updated | 14d ago |
| Age | 2y 1m |
Health Breakdown
zng-unique-id
Maintenance
19
Quality
15
Community
18
Popularity
6
Documentation
13
Technical Details
| zng-unique-id | |
|---|---|
| Version | 0.12.1 |
| Stable (≥1.0) | ✗ No |
| License | Apache-2.0 OR MIT |
| Dependencies | 8 |
| Crate Size | 12KB |
| Features | 2 |
| Yanked % | 0.0% |
| Edition | 2024 |
| MSRV | — |
| Owners | 2 (team) |
Quick Verdict
- •zng-unique-id leads with a health score of 71/100, but none of the options score above 80.
- •zng-unique-id is depended on by 1.1K crates — strongest ecosystem trust.